fbpx

Njega bebe: Ova 4 osnovna koraka nikako nemoj preskakati

Bebe su nježna i osjetljiva bića koja svojim izgledom i karakterom raznježe svakog, a ako želiš pravilnu njegu za svog mališana, slijedi ovih nekoliko koraka.

Kao odgovorna mama zasigurno se o svojoj bebi želiš brinuti na najbolji mogući način, a to uključuje izbjegavanje proizvoda koji sadrže kemikalije koje na delikatnoj koži mogu uzrokovati iritacije ili alergije. Kad spominjemo bebinu kožu, prirodna asocijacija su glatkoća i mekoća, no lošom njegom koža može postati suha, početi se ljuštiti, a mogu se pojaviti i diskoloracije. Naučnici s Instituta “Max Planck” otkrili su da tokom njegovanja novorođenče luči hormon oksitocin, koji je važan za ljudsko zbližavanje. Iz tog razloga je, osim njege tijela, bitno njegovanje u smislu čuvanja, maženja i uspavljivanja. Pedijatri nude razne savjete, kao što su izbjegavanje previše kupanja, ograničeno izlaganje suncu…, a mi predstavljamo četiri osnovna koraka za svakodnevnu rutinu.

1. Kupanje

Znamo da paziš na svoju bebicu i da nećeš pustiti da se previše umrlja, ali kupanje može pomoći u stvaranju večernje rutine i time olakšati uspavljivanje. Mališana je najbolje kupati navečer, a vrlo je važno da koristiš proizvode s posebno blagom i nježnom formulom bez suza.

Također je važno obratiti pozornost na to da proizvod ne sadrži alkohol, paraben i umjetna bojila jer bebe trebaju blagu njegu kako se koža i vlasište ne bi isušili. Šamponi za bebe najčešće su blagog mirisa kamilice, koji umiruje, a možeš ga posuditi i ti. Kad kupaš svoje dijete, bitno je ugrijati prostoriju u kojoj ga kupaš kako bebi ne bi bilo hladno. Temperatura vode trebala bi biti oko 36 stepeni, a u kupaonici najmanje 24 stepena. Zimi se ne smije zaboraviti ni čišćenje nosića bebe, koji se može napuniti, a onda beba ima poteškoća s disanjem i spavanjem. Preporučuje se korištenje sterilne fiziološke otopine, koja ne sadrži konzervanse, bojila i parfeme, što će mališanu olakšati disanje

2. Hidratacija

Hidratacija kože bebe također je važna, a svaka se mama pita kakav tip hidratacije koristiti. Postoji velik izbor krema, losiona i ulja, a na nekoliko stvari treba obratiti pažnju. Koji god proizvod da odabereš, on će stvoriti tanak zaštitni sloj i zato bi svojeg mališana trebala mazati kremicama na dnevnoj bazi. Nalazimo se u zimskom periodu, a tad je bebina koža posebno podložna utjecaju hladnog vremena, vjetra i suhog zraka u kućnim prostorijama. Iz tog razloga trebala bi odabrati kremu za zaštitu od hladnoće i vjetra za bebe, koja sadrži pantenol, poznat po smirivanju iritacije i reduciranju crvenila. Također, bitno je da krema ne sadrži konzervanse, vodu, alkohol ni bojila

3. Prevencija

Roditelji trebaju pratiti promjene koje se mogu pojaviti na dječjoj koži, poput akni, pelenskog osipa ili ekcema. Osim preparata za njegu, važno je da bebu ne izlažeš jakom suncu ili da ne bude predugo vani na hladnoći. Kako bi zaštitila kožu svog mališana, možeš koristiti njegujuće ulje koje ne sadrži alkohol, parabene ni bojila, a takvo će ulje pomoći i tebi u borbi protiv upornih strija. Da tvoja beba ne bi plakala tokom kupanja, poželjno je koristiti šampon i kupku koja sadrži blagu formulu s kamilicom, koja umiruje kožu i sprečava pojavu iritacija, a ne sadrži parabene, sapun, alkohol i bojila. Vjeruj, beba će ti biti zahvalna.

4. Tretiranje kožnih oboljenja

Bebina koža sklona je oštećenjima, zbog toga se trebaš pripremiti za potencijalne neugodne situacije. Jedna od takvih situacija je osip, koji se može pojaviti i zatim izazivati nelagodu, svrbež i crvenilo. Kod pojave ekcema pokušaj riješiti problem hidratantnim kremama, no ako to ne pomogne, trebala bi otići do najbliže ljekarne i nabaviti kremu na bazi hidrokortizona. Takvu kremu možeš koristiti i za saniranje opeklina od sunca. Hladni oblozi također mogu pomoći mališanu u olakšavanju iritacije i boli. Ako ti ovi savjeti ne pomažu, najbolje je da posjetiš dermatologa.

I savjet za kraj! Izbjegavaj preuske i premalene pelene, mijenjaj ih redovito jer suha pelena smanjuje iritaciju kože.

Također, što češće ostavljaj dijete bez pelene, svježi zrak održava kožu suhom i dobro djeluje na bebinu kožu. Ne brini, uz pravilnu njegu tvoja srećica bit će vesela i zadovoljna, a njezina odnosno njegova koža meka i baršunasta.

(miss7mama.24sata.hr/Kidsinfo.ba)

Pročitajte još: 

Toplo, ali ne pretoplo: Savjeti za sigurno spavanje bebe zimi

 
Prethodna priča

Toplo, ali ne pretoplo: Savjeti za sigurno spavanje bebe zimi

Naredna priča

Koliko je bolan porod i kako možete pokušati smanjiti bol?

Najnovije iz Njega

-->